Geleneksel Yemeklerimiz


MISIR ÇORBASI
PANCAR ÇORBASI

PANCAR SARMASI
MELOCAN KAVURMASI
KİRMİT KAVURMASI
PANCAR KAVURMASI
FIRIN FASULYESİ
FASULYE TURŞUSU

HAMSİ KIZARTMASI
TURŞU KIZARTMASI
BEZELYE KIZARTMASI
ÇİTLİCE KIZARTMASI

YUFKA BÖREĞİ
KEŞKEK


MISIR ÇORBASI
 • 1 kg dibekte döğülmüş beyaz mısır
  1 litre ayran
  1 çorba kaşığı nane
  1 su bardağı kuru barbunya fasulye
Akşamdan suya bırakılan döğülmüş mısır ve fasulye, sabahleyin bir tencereye su konularak malzemeler pişinceye kadar kaynatılır. Piştikten sonra tuz ilave edilerek dinlenmeye bırakılır. Soğuduktan sonra pişmiş mısır ve fasulye karışımının üzerine ayran ilave edilerek, harlı ateş üzerinde kaynayana kadar karıştırılır. Üzerine nane serpilerek sıcak servis yapılır. Arzuya göre, haşlanan mısır fasulye karışımı soğuduktan sonra üzerine yoğurt ve kızdırılmış tere yağı gezdirilerek soğuk olarak da servis yapılabilir.


PANCAR ÇORBASI
 • 1 bağ pancar (kara lahana)
  1 baş soğan
  1 tane acı biber
  1 yemek kaşığı tere yağ
  1 yemek kaşığı zeytin yağı
  3 yemek kaşığı mısır unu
  Yeteri kadar tuz, İsteğe göre mısır, fasulye veya pirinç
Pancar temizlenip yıkanır. İnce ince doğranır. Bir tencerede yağ eritilir. İncecik doğranmış soğanlar bu yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine malzemenin miktarına göre su ilave edilir. Pancarın yeşil rengini koruması için kaynayan suya önce tuz atılır. Sonra doğranmış pancar ile önceden haşlanmış fasulye katılır. (Fasulye yerine mevsimine göre ve ailenin ekonomik durumuna göre mısır yarması, bulgur, pirinçte katılabilir.) Birlikte epeyce kaynadıktan sonra elenmiş mısır unu bir elle kaynayan yemeğin içine azar azar dökülür. Diğer elle tahta kaşıkla topaklanmaması için devamlı karıştırılır. Yemek ocaktan indirilmeye yakın bir parça biber ilave edilir. Sıcak olarak servis yapılır.
 

PANCAR SARMASI
 • 2 bağ pancar,
  ½ kg. kıyma,
  4 baş orta büyüklükte soğan,
  1 çay bardağı pirinç,
  yağ, tuz, karabiber, maydonoz,
Pancar saplarından ayrılır. Temizlendikten sonra kaynayan suya konularak hafif diri kalacak şekilde haşlanır. Bir süzgeçte süzülür. Soğuk suda bekletilir. Hafif sıkılarak bir kaba alınır. Ayrı bir kapta kıyma, rendelenmiş soğan, yıkanmış pirinç, salça, tuz, karabiber ve kıyılmış maydonoz biraz su ile yoğrulur. Pancarın damarlı tarafları içe gelecek şekilde hazırlanan iç arasına konulur. Çok sıkı olmamak kaydı ile normal bir şekilde küçük küçük sarılır. Bir tencereye düzgün olarak dizilir. Üzerini kapatacak kadar su ilave edilir (Kaynar su tercih edilir) Üzerine sarmayı bastırmak için kapak kapatılır. Tencerenin kendi kapağı örtülüp kaynamaya bırakılır. Önce harlı sonra kısık ateşte pişirilir.
 

MELOCAN KAVURMASI
 • 2 bağ melocan
  2 baş orta büyüklükte soğan
  1 kaşık yağ, yeterince tuz.
Melocanlar temizlenip, yıkanır. soğuk suyun içine atılarak haşlanır ve süzülür. Soğuk su içinde bekletilir. Sudan çıkarılıp sıkılarak doğranır. Ayrı bir kapta ince doğranmış soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Doğranmış melocan ve tuz ilave edilerek tekrar kavrulur. Arzuya göre kırmızı pul biber ve karabiber serpilerek sıcak olarak servis yapılır.
 

FASULYE TURŞUSU KAVURMASI
 • 2 kase fasulye turşusu
  3 baş orta büyüklükte soğan
  ½ çay bardağı zeytinyağı
Biber, sarımsak ve tuzla kurulmuş özel Fasulye turşusu yıkanır, süzülerek sıkılır ve doğranır. Bir tencerede, yağla ince doğranmış soğan kavrulur, fasulye turşusu ilave edilirerek karıştırılır ve demlenmeye bırakılır. sıcak olarak servis yapılır.
 

PANCAR KAVURMASI
 • 2 bağ pancar
  4 baş orta büyüklükte soğan
  6 adet yeşil biber
  1 su bardağı pirinç(veya bulgur)
  tereyağı yada zeytinyağı, tuz, karabiber, kırmızı acı pul biber(arzuya göre)
Pancar temizleyip yıkanır. İnce ince kıyılır. Kaynamış suyun içine rengi kararmasın diye tuz ilave edilir. Pancar kaynayan suya atılır. Bir taşım kaynadıktan sonra pirinç konulur. Pancar ve pirinç birlikte yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Ocaktan alınarak süzgeçten süzülür. Topaklanmaması için süzgeçteki karışım üzerine azıcık soğuk su gezdirilir soğumaya bırakılır. Diğer taraftan, arzuya göre zeytinyağı veya tereyağı tencereye konulur. İncecik doğranmış bol soğan ve yeşil biberle hafif pembeleşinceye kadar kavrulur. Haşlanan pancarlar sıkılarak acı biber de ilave edilerek karıştırılır ve kısık ateşte 5 dakika pişirilir. Altını kapattıktan sonra arzuya göre karabiber ilave edilerek sıcak servis yapılır.
 

KİRMİT KAVURMASI
 • ½ kg Fındık Kirmiti
  5 baş soğan
  yağ, tuz
Kirmitler temizlenir, yıkanır ve küçük parçalar halinde doğranır. Beş dakika kadar tuzlu suda bekletilir. Bir yandan soğanlar doğranarak kavrulmaya başlanır, soğan pembeleşinceye kadar kavrulur. Kirmitler soğana ilave edilerek kavrulur, tuzu ilave edilerek sıcak servis yapılır.
 

FIRIN FASULYESİ KAVURMASI
 • 2 kase kurutulmuş fırın fasulyesi
  3 baş soğan,
  1 kaşık salça
  1 kaşık tereyağı, tuz, biber
Fasulyeler temizlenir, yıkanır, haşlanır ve süzülerek sıkılır ve doğranır. Bir tencerede yağ eritilerek ince doğranmış soğan kavrulur, salça katılır, fasulye,tuz ve biber ilave ilave edilirerek karıştırılır, demlenmeye bırakılır. Arzuya göre kırmızı pul ve kara biber serpilerek sıcak olarak servis yapılır.
 

HAMSİ KIZARTMASI
 • 1 kg hamsi
  1 su bardağı Mısır Unu
  ½ çay bardağı Sıvıyağ, tuz, limon
Hamsiler ayıklanır ve yıkanır, tuzlanır. Tavada yağ kızdırılır , her iki tarafı una bulanan hamsiler düzgün bir şekilde tavaya dizilir, altı kızarınca tava kapağı ile alt-üst edilir, iki tarafı kızaran hamsiler tabağa alınır, üzerine limon sıkılarak servis yapılır.
 

TURŞU KIZARTMASI
 • 2 kase Fasulye Tuşusu
  1 adet Yumurta
  150 gram Mısır Unu
  ½ çay bardağı Sıvıyağ
Fasulye turşusu yıkanır, süzülerek sıkılır ve doğranır. Bir kabta mısır unu, yumurta ve turşu iyice karıştırılır. kızartma tavasında yağ kızdırıldıktan sonra karışım tavaya boşaltılıp yayılır ve elle bastırılır. Kapakla alt ve üst edilerek her iki tarafı da kızartılır. Sıcak olarak servis yapılır.
 

BEZELYE KIZARTMASI
 • ½ kg Taze Karadeniz Bezelyesi
  1 adet Yumurta
  150 gram Mısır Unu
  ½ çay bardağı Sıvıyağ, tuz
Yöreye has Bezelyenin iplikleri ayıklanır,kaynayan tuzlu suda haşlanıp, süzülür, üzerine soğuk su dökülür tekrar süzülür, sıkılır. Bir kabta mısır unu, yumurta ve Bezelye iyice karıştırılır. Sıvı yağ özel kızartma tavasında kızdırıldıktan sonra karışım tavaya boşaltılıp yayılır ve elle iyice bastırılır. Kapakla alt ve üst edilerek her iki tarafı da kızartılır. Sıcak olarak servis yapılır.
 

ÇİTLİCE KIZARTMASI
 • 3 bağ Çitlice
  1 adet Yumurta
  100 gram Mısır Unu
  ½ çay bardağı Sıvıyağ, Tuz
Çitliceler temizlenip, yıkanır, kaynayan tuzlu suda soğan kısımları yumuşayıncaya kadar haşlanır, süzülür, ince ince doğranır. İçine yumurta, mısır unu tuz ilave edilip, karıştırılır. Tavada sıvıyağ ile alt üst edilerek şeklinde kızartılır. Sıcak dilimlenip servis edilir.
 

YUFKA BÖREĞİ
 • 9 adet Özel Kuru Yufka
  2 yemek kaşığıTere Yağı
  300 gr Peynir
  ½ demet Maydanoz
Özel Börek Tavasında bir kaşık yağ eritilir. Kuru yufkalar kırılmayacak şekilde suda ıslatılarak üç adedi bir kat oluşturacak şekilde tavaya döşenir. Her katın arasına peynir ve maydanoz karışımından yapılan harç konulur. Kısık ateşte kızartılır, tava kapağı ile alt üst edilirek yağın kalan kısmı ile diğer tarafı da kızartılır. Sıcak olarak servis yapılır.
Not : Kuru Yufka Böreği genellikle peynir-çökelek veya çekilmiş fındıkla yapılır. Ancak, istenirse kıymalı, patatesli, ıspanaklı v.s. iç konularakda yapılabilir.KEŞKEK
 • 2 kg aşurelik buğday,
  1 tavuk,
  ½ kg fasulye,
  tereyağı, tuz
Keşkeklik buğday ve fasulye akşamdan ayıklanır ve ıslatılır. Pişmeye hazırlanan tavuk bir tencerenin içinde buğday ve fasulye ile birlikte haşlanır. Tavuk haşlandıktan sonra kemiklerinden ayrılarak didilir ve yine aynı tencereye konulur. Kısık ateşte boza kıvamına gelinceye kadar ara sıra karıştırılarak pişirilir. Üzerine kızdırılmış tereyağı gezdirilerek sıcak servis yapılır.