Yassıtaş'a Yolunuz Düşerse

* Yazın yada ilkbaharda güneşli bir hava varsa, Halaşlı yada Cenaze tepesine çıkın, yeşilin her tonu ile mavi'nin doyumsuz kucaklaşmasına şahit olun. Yükseklerden Fatsa Körfezini, Bolaman Irmağını, Gaga Gölünü seyredin.. Derin derin nefes alın, ciğerleriniz bayram etsin.

* Gaga Gölü'nü gezin, nilüferleri seyredin ve ara sıra su üstünde size nazire yapar gibi atlayan sazan balıklarını izleyin (Özellikle güneş batmadan hemen önce).. İmkan bulabilirseniz tatlı suda yüzmenin farkını yaşayın, ve oltayla balık avlamanın heyecanını..

* İlkbaharda yolunuz düşmüşse şahit olduğunuz tabiatın uyanışı size huzur ve canlılık verecektir.

* Mevsimine göre yörede yetişen sebzelerden yapılmış yemeklerini tadın. Değişik lezzetler için, mısır ve pancar çorbasını, çitlice, galdirik, bezelye, fasulye turşusu ve pırasa turşusu kızartmasını, fasulye turşusu, fırın fasulyesi, kirmit, melocan ve pancar kavurmasını, yufka böreğini, yufka açıldığını görürseniz üzüm, elma , dut pekmezine bana bana tereyağlı katmeri, üzerine tereyağlı gezdirilmiş köy tavuklu düğün keşkeğini deneyin. Eğer bir düğüne rastlamışsanız gürcü kavurması yada üzerine ceviz yağı gezdirilmiş çerkez tavuğu'nu, tereyağlı su böreğini denemeniz ayrıca tavsiye olunur. Usta ellerde yapılanı mutlaka beğeneceksiniz..

* Lazo(ğlu) pınarından karpuz çatlattığı söylenen soğuk suyu avuç avuç için..

* Mevsimine göre dalından meyve yiyin. Taze fındık, süt mısır, karadeniz inciri, hurma, üvez, tahnal, böğürtlen, her çeşidinden kiraz, erik, elma, armut ve sayamadıklarımız... Fındık çileği toplayın.. Biraz zahmete katlanın, taze kestaneyi dikenli topağından elinizle çıkarın. Tavada pişmiş taze mısır ekmeğiyle dalından kopardığınız dut'un, veya kokulu kara üzümün lezzet uyumu sizi şaşırtacak..

* Hava yağmurlu ise evden dışarı çıkmamanız tavsiye olunur.. Kuzine üstünde mısır patlatın, bulabilirseniz televizyon'da yukarıda anlatılan görüntülerin videolarını seyredin..