Genel Bilgiler
İl
İlçe
Coğrafi Konum
Hane Sayısı
Mahalleleri
Arazi Alanı
Nüfusu

:
:
:
:
:
:
:

ORDU   (İle Uzaklığı: 43 km)
FATSA  (İlçeye Uzaklığı: 8 km -Orta Mah-)
40°58'40''-40°57'20'' Kuzey ; 37°30'15''-37°27'40'' Doğu
407   (NVİ Adres Kayıt Sistemi verilerine göre)
Orta, Serbest, Gaga, Topul, Hatipli, Kaynarlı
3697,623 Dekar   (Tarımsal desteklemeye esas Üretici Beyanlarına göre)
759 kişi   (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2014 yılı sonu verilerine göre)
Köyde Cumhuriyetle yaşıt 8 derslikli bir İlköğretim Okulu, Ana Okulu, Orta, Hatipli, Topul ve Gaga mahallelerinde olmak üzere 4 Cami, Yatılı Kur'an Kursu, Halk Eğitim Kursu, Sağlık evi, Elektrik, Telefon (tüm gsm operatörlerinin kapsama alanı içinde) ve köyün tüm hanelerine ulaşmamış da olsa İçme Suyu Şebekesi bulunmaktadır. Ayrıca yeraltı ve kaynak suları bol olduğundan halk kendi imkanları ile lokal su depoları yaparak evlerine alternatif su hattı çekmişlerdir. Dağınık yerleşim sebebi ile Kanalizasyon şebekesi olmayıp evsel atıklar foseptik'lerde tutulmaktadır.

Köyü Fatsaya bağlayan anayol asfalt olup mahalle yolları stabilizedir. İlçe ile genel ulaşım özel mülkiyete ait Minibüslerle sağlanmaktadır. Temel ve acil ihtiyaçlar için köyde Ekmek Fırını, Bakkal, Kasap, Değirmen, LPG Bayii, Ahşap Doğrama ve Kereste Atölyesi gibi ticari işletmeler vardır.

Fındık, Mısır, Ceviz, son yıllarda Kivi yetiştiriciliği ve küçük çaplı Seracılık ana tarımsal faliyet olup halk kendi ihtiyacını karşılayacak kadar her türlü sebze, meyve ve hayvansal ürünü ihtihsal etmektedir. Tarım modern alet ve ekipmanlarla yapılmaktadır.

Yeşilin her tonunun görülebileceği topraklar, Fındık bahçelerinin yanında, içinde kestane, kavak, kızılağaç, meşe, gürgen gibi ağaçların da bulunduğu küçük çaplı ormanlık alanlarla kaplıdır. Açık alan hemen hemen yok gibidir. Karadeniz bölgesinde bulunan bir kaç doğal gölden birisi olan Gaga Gölü 'nün büyük bir kısmı köy toprakları içinde yer alır.

Her mevsim bol (ortalama ayda 13 gün) yağışlı olan havalar, Kışları yağmur ve kar yağışlı olup hava sıcaklığının 0°C altına düştüğü nadir olarak görülür. İlkbaharda sisli ve bol yağmurlu olan iklim 30°C aşmayan hava sıcaklığı ile yazları ılımandır. Renk cümbüşüne dönüşen Sonbahar, Yaz'dan sonra en az yağışın olduğu mevsimdir. Dik ve engebeli bir arazi yapısına sahip köyün rakımı, deniz seviyesine en yakın Gaga mahallesinde ort.100 metre civarında iken en yüksekteki Hatipli'de 500 metreyi geçer.

Okur-yazar oranının %95'in üzerinde olduğu köyde, çalışma yaşında olanlarının büyük bir kısmı ilçede, yurtiçi ve yurtdışında çalışmakta olup aralarında Öğretim Üyesi, Doktor, Mühendis, Avukat, Öğretmen, İşletmeci, Tekniker ünvanlarına sahip olanların da bulunduğu Üniversite mezunlarının oranı % 15'i geçmektedir.

Köyümüzde yaşayan ailelerin ekseriyetinin köklerinin, 1071 Malazgirt sonrası, Ladik taraflarından harekete geçerek kısa zamanda Samsun, Ünye, Fatsa ve Giresun taraflarını elde edip Trabzon'a kadar ilerleyen Türk boylarına dayandığı rivayet edilmektedir. Adına türkü yakılmış olan ünlü eşkiya Hekimoğlu, köyümüzün adının ülke çapında duyulmasına vesile olmuştur.